HABERLER

Bizden, Sektörel ve Basından Haberler
25/12/2023 - Bizden Haberler

İstanbul Teknik Üniversitesi Ziyareti


25 Aralık 2023’ te, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Araştırma Faaliyetlerinden Sorumlu Koordinatör Sn. Prof. Dr. Yakup Erhan BÖKE’yi ziyaret ettik. Ziyarete Yönetim Kurulu Başkanımız Murat Suiçmez ve Dernek Müdürümüz Nilgün Eren katıldı. Sn. Doç. Dr. Murat ÇAKAN da derslerinin arasında bize zaman ayırarak toplantımızın on dakikasına eşlik etti.

Ziyaret sebebimizi kısaca özetleyen Murat Bey, son yıllarda yeni mezun makine mühendislerinin, tesisat sektörü yerine farklı sektörleri tercih etmelerinden dolayı yaşanan eleman açığından söz etti. Bu ziyaretleri “Tesisat sektörünün yeniden tercih edilir olması için dernek ile üniversiteler nasıl bir işbirliği yapabilir?” sorusuna cevap bulmak üzere yaptıklarını, YTÜ’den sonra  ikinci ziyareti İTÜ’ne gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ziyarette Erhan Bey, ilk kez bu yıl yüksek lisansa öğrenci kabullerinde yeterli başvuru olmadığı için iki kez duyuruya çıktıklarını, makine mühendisliği öğrencilerinin akademisyenliği tercih etmediklerini aktardı. Öğrencilerin kariyer planlarında ücreti tatminkar-masa başı işleri tercih ettiklerini, malzeme ve titreşim konularının öne çıktığı savunma sanayii ile modelleme, CFD analizlerinin öne çıktığı otomotiv sektörünün bu nedenle daha çok tercih edildiğini söyledi. İTÜ Makinada branşlaşmanın 3. ve 4. Sınıflarda başladığını, ortalama yılda 200 öğrenci mezun ettiklerini söyledi.

Makine Mühendisliğine Giriş dersinde sektör derneklerinin alan tanıtımı yapmaları, bu noktada MTMD’nin tesisat sektörün neden tercih edilmesi gerektiğini aktarması, bu alandaki gelecek fırsatlarını, başarıya ulaşmış makine mühendislerinin kendi kariyer öykülerini öğrencilerle paylaşmasının daha etkileyici olacağı görüşünde birleşildi.

Diğer üniversitelerde de olduğu gibi, savunma ve otomotiv sektörünü tercih eden makine mühendislerinin, bu alanlar yetişmiş eleman sayısında doyuma ulaştığında dengelerin yeniden değişeceğinden, buna karşın tesisat sektörünün mesleki açıdan  devamı olan, sürdürülebilir bir alan olduğundan söz edildi.

Erhan Bey, firmalar ile üniversite arasında yapılan protokoller ile lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinin iki yarıyıl süren ortak proje çalışması yürüttüklerini; ilk yarı yıl özellikle ArGe konusunda rapor hazırlığı ve sınav, 2.yarıyılda mühendislik hesapları yapılarak oluşturulan tasarım projelerinin üniversiteye sunulması şeklinde  bir çalışma yürütüldüğü bilgisini verdi. Burada yürütülen çalışmada firmaların öğrenciye ve üniversitedeki danışman hocaya bir ücret ödeyerek, bir sorunlarına çözüm ya da bir ArGe projesinin yürütülmesini sağladıklarını, öğrencilerin büyük kısmının mezuniyet sonrasında bu firmalarda çalışmaya devam ettiklerini böylece üniversite sanayii arasında bir bağ kurulduğunu bildirdi. Bu çalışmaların yapılacak protokoller ile sektör dernekleri ile de yapılabileceğini vurguladı.

Murat Bey, Mart 2024’te öncelikle sektör duayenleri ile birlikte öğrencilere mesleki tanıtım ve mesleki farkındalık semineri yapılabileceğini, staj desteği ve dernek yayınlarından kitap desteği verileceğini söyledi. Diğer “Ortak Proje Yönetimi” konusunda ise özellikle BİM, proje-inşaat-tesisat entegrasyonu konusunda Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) ile de görüşülerek ortak bir çalışma yürütülebileceğini aktardı. Konukseverliği için Erhan Hoca’ya teşekkür edilerek toplantı tamamlandı.300x200

Etkinlikler

MTMD ve sektörel etkinlikler takvimini burada bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Etkinlikler Takvimi